Su  Arıtma  Sistemleri


Ultraviyole Elektromanyetik Dalgaların Sınıflandırılması
Ultraviyole ışın 100 nm ile 400 nm arasında ve 789 THz den daha büyük frekanslarda oluşan elektromanyetik dalgalardır.Tek bir ışık kümesi 3.26eV enerjiye sahiptir.
İnsan gözü Ultraviyole ışığı mavi ışık olarak algılar ancak hiçbir ultraviole ışını görülebilir değildir.

  Ultraviyole ışını farklı optik dalga boyu gruplarına sahiptir ve farklı dalga boyları farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Diğer ışıklardaki dalga boyları yada infra-red ışınları gibi UV ışınları da kesilebilir, yansıtılabilir, yönü değiştirilebilir ve absorbe edilebilirler.

  Arıtma sektöründe kullanılan su sterilizatör cihazlarında 254 nm dalgaboyu ışın yayan lambalar kullanılır. Bkz: Ultraviyole Cihazları


UV-A, UV-B ve UV-C ışınları ve aralarındaki farklılıklar nelerdir ?
Ultraviyole ışınları birçok farklı kategoriye ayrılmakla birlikte her bir kategorinin (elektromanyetik dalga boyunun) farklı biyolojik etkisi ve farklı teknolojik sistemler ile uygulama alanları vardır. Aşağıda elektromanyetik dalga boylarının hangi UV Kategorisine girdiğini ve genel uygulama alanlarından bazılarını görebilirsiniz. Aynı katagorideki farklı uygulamalar için, farklı dalgaboyundaki ışınlar kullanılmaktadır.
Bütün UV dalga boyları 400 nm ile 100 nm arasında bulunmakla birlikte, ışık yoğunluğunun enerji yükü dalga boyunun uzunluğu ile ters orantılıdır . (minumum dalga boyu , maksimum radyasyon enerjisi).

Kategori: UV-A
Dalga Boyu : 315 - 400 nm

Uygulama Alanı :
Medikal Fototerapi ve Deri Hastalıklarında, Reprografi (Matbaa) Uygulamaları, UV mürekkep baskı, Fotopolimerizasyon, Vernik kurutma, Sinek Cihazı Uygulamaları için Sinek Tuzağı, Pozlama Floresanları, Küvöz lambaları, Yenidoğan Fototerapisi, Solaryum, Plastik diş dolgularının sertleştirilmesi ve sertleştirme işlemleri, Takma diş tedavisinde yüzey kaplama, Kozmetik tırnak şekillendirme, Uv ile Tırnak Güçlendirme ve Bakımı, Akvaryum da güneş ışıgı yerine, El Hijyeni kontrolu, Para ve Tarihi eser (Luminescence ) incelemelerde, tekstil, arkeoloji, adli tıb, metalurji, kriminoloji, Deriyi yaşlandırma ve agartma tabakalama

Kategori : UV-B
Dalga Boyu :
280 - 315 nm

Uygulama Alanı:
Medikal Fototerapi ve Deri Hastalıkları, Akvaryum Kaplumbaga ve Sürüngen Lambası olarak D vitamini tedavisi, Solaryumlarda Suni Güneş olarak, UV mürekkep baskıları ve kurutmada sistemlerinde

Kategori :
UV-C
Dalga Boyu :
200-280 nm

Uygulama Alanı:
Mikro organizmalar üzerindeki ani etkisi nedeniyle Steririlizasyon gerekli olan tüm işlemlerde kullanılmaktadır.
Su sterilizatör cihazlarında da 254 nm ışın veren Uv lambaları kullanılmaktarır.
(Hastanelerde ve Kliniklerde Hasta Bekleme Odaları ve Hasta Yatakhaneleri, Acil ve Yoğun bakım odaları, Ameliyathanelerde Doktor ve Disci Bekleme Odaları, Gıdada Kırmızı Et, Beyaz Et, Balık ,Sebze,Baharat Unlu, Sekerli, Mamul Üretim ve Depolama Alanları, Peynircilik ve Sütlü Mamul Uretim, Raf Omrü Yaşlandırma Alanları, Yumurta Dezenfeksiyonu ve Yumurta Uretim Alanları, Gıda Ambalaj Malzemesi Üretim ve Paketleme Tesis ve Alanları, Konveyörler Taşıyıcıyici Bantlar ve Ekipmanların Sterilizasyonu, Yemek Üretim Fabrikaları ve Yemek Imalathaneleri, Ortam havası Sterilizasyonu, Et Kombinaları ve Soguk Hava Depolarında Soguk Sterilizasyon olarak, ilac Fabrikalari Üretim alanları, Su Imalati ve Su Depolamada Suyunun Sterilizasyonu, Kapali Gosteri Yerlerinde, Hotellerde Havalandirma Sistemleri ve Kötü Koku Gideriminde, Spor Salonları, Giyinme Odaları, Okullarda Kantinler, Ogretmen Odaları, Kapali Ofis Ortamlarında Klima Kullanılan Ortamlarda, Yuva ve Kreşlerde, Evlerde Hasta Odalari, Cocuk Odalari Astım ve Alerjide, vb.)

Kategori :
V-UV ( Vakum UV ya da Derin UV )
Dalga Boyu :
100 - 200 nm

Uygulama Alanı:
Çok kısa dalgalardır,havadaki oksijeni ayrıştırarak ozon üretirler (O2 den O3).O3 sadece vakum içinde ölçülebilir.1nitrojen atmosferi(< 15ppm oksijen içerir) Yüzey temizleme/arıtma, foto-oksidasyon, yüzey aktivasyon, ozon üretiminde kullanılır.


© permoakdeniz.com