Su  Arıtma  SistemleriEvsel Su Yumuşatma Cihazları

Daha Yumuşak ve Renkler Daha Canlı   Domestik Su Yumuşatma Cihazları   Domestik Su Yumuşatma Cihazları   Domestik Su Yumuşatma Cihazları   Domestik Su Yumuşatma Cihazları        Sudaki Kirecin Oluşturduğu Zararlar

         Evsel Kabinli Tip Su Yumuşatma Cihazları

Su Yumuşatma Cihazı Gereklimidir?
Suda çözünmüş halde bulunan Kalsiyum (Ca) ve Magnezyum (Mg) iyonları sertliği teşkil eder. Çözünmüş haldeki bu iyonlar zaman içinde kendiliğinden ve özellikle su ısıtıldığında çökelebilir formdaki karbonata dönüşmesi sonucu kışır (kireç) açığa çıkar ve geçtiği yüzeylere tutunmaya başlar. Zamanla su ile temas halindeki tüm cihazlarda ve tesisatta sorunlara neden olur.
Tesisatlarda, ısıtma kazanlarında ve buhar üretici sistemlerinde verimsizliğe, soğutma gruplarında ve su ile muamele edilen çamaşır-bulaşık makinelerinde, ütü, termosifon, şofben ve kombi gibi cihazlarda telafisi mümkün olmayan veya zaman alıcı, pahalı arızalara yol açar.
Sert su temizlikte kullanılan temizlik malzemesi tüketimini artırır. Suda lezzetsizliğe neden olur. Vücut temizliğinde özellikle saçlar sert sudan olumsuz etkilenir. Sanayide imalat üzerinde kötü kalite etkisi vardır. Enerji sarfiyatını %70' lere varan oranda artırır.
Tüm bunları önlemek için suyun yumuşatılması gerekir. Bu işlem için Su Yumuşatma Cihazına ihtiyaç vardır.

Su Nasıl Yumuşatılır?
Su yumuşatma cihazları; Kireçlenme tabir edilen ve ham suda bulunan Kalsiyum (Ca) ve Magnezyumun (Mg) sudan alınması amacıyla kullanılan cihazlardır.
Suyu yumuşatmanın en pratik ve ekonomik yolu iyon değiştirici reçine kullanmaktır. Reçine fabrika ortamında yapılan kimyasal bir malzemedir.
Basit iyon değişim prensibi ile çalışan bu reçineler, sularda bulunan (kireçlenmeye neden olan) Kalsiyum (Ca) ve Magnezyum (Mg) iyonlarını yakalar ve bunların yerine reçine yapısında bulunan Sodyum (Na) iyonlarını bırakır.
Reçinenin doyması dediğimiz; Sodyum (Na) iyonlarının tükenmesi durumunda ise reçinenin Sodyum iyonlarıyla tekrar yüklenmesi gereklidir ki, sistem insan müdahalesine gerek duymaksızın, başlangıçta verilen programa bağlı kalarak tuz tankı içerisinde hazırlanan tuzlu su ile rejenere edilerek bu işlemi gerçekleştirir ve tekrar servise alınır.
İşleticiye sadece tuz tankındaki tuz seviyesini belirli aralıklarla kontrol etmek, gerek görülmesi halinde tuz tankına tuz ilave etmek kalır.

Dikkat!
Su yumuşatma cihazlarıyla yumuşatılmış suda Sodyum (Na) oranı yüksektir. Bu suların Normal sağlıklı insanların kullanımında hiçbir sakınca yokken, tıbbi olarak takip edilen ve kullanımında sakınca görülen sodyum diyetli hastalarda dikkat edilmesi gereklidir. Cünkü yumuşatma sistemlerinde özellikle 30 Fransız ve daha sert suların yumuşatılması esnasında kullanım suyuna fazla miktarda Sodyum iyonu verilmektedir.

Genel olarak evsel kullanım suyu 8 Fr üzerinde sertlikte ise kireçlenmeye bağlı sorunlara neden olur ve yumuşatılması gereklidir.
Antalya ili şebeke su sertliği 28-46 Fransız arasındadır. Bkz:       ASAT Su Kalitesi Ölçümleri

Yumuşak Suyun Avantajları Nedir?
Çoğu kişi temiz içme suyunun faydalarını bilir, ancak yumuşak suyun ailelere sağlayabileceği avantajlar daha az bilinmektedir.
Yumuşak suyun günlük hayatımızda yaşam kalitenize olan belli başlı etkileri;
 • Yumuşak bir suya sahip olmak tasarruf sağlar. Daha az sabun ve temizlik malzemesi kullanılır. Bütçenizdeki tasarruf otomatik olarak gerçekleşir.
 • Su tesisatınız daha uzun ömürlü olur. Su basıncı ve debisi zamanla azalmaz.
 • Sert su kalorifer tesisatındaki kireçlenme nedeniyle yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.
 • Su ısıtma araçları daha uzun ömürlü hale gelir.
 • Yumuşak su, Sert suyun bıraktığı tortu ve kireç birikintilerini bırakmaz.
 • Isıtıcınızda kireç kalıntıları olmadığında en az %20 enerji tasarrufu sağlar.
 • Traş yanmalarını azaltır. Yumuşak su traş bıcağının daha kolay hareket etmesini sağlar. Traş bıçağınızın da ömrünü uzatır.
 • Çay makinasından nemlendirici buhar makinasına kadar Su kullanan tüm cihazların sudaki kirece bağlı arızaları olmayacağından cihazların ömrü uzar.
 • Yumuşak suyla yapılan yemekler daha lezzetli olur. Sertlik mineralleri yemeklerde istenmeyen bir tat verir.
 • Sert su ile yapılan buz buğulu bir görünümde olur.


Yumuşak Su Çocuklar İçin Neden Faydalıdır?
 • Ciltlerinde sabun kalıntıları kalmaz. Cildin doğal yağı minerallerle kaplanmadığı için ciltleri daha yumuşak ve sağlıklı olur. Sert sularda sabun çökeleği banyo veya duş sonrasında insan derisine yapışır. Deri gözeneklerini tıkar ve saç tellerini kaplayarak sertleştirir. Deriye yapışan bu kütle, bakteri üremesi için elverişli bir ortam yaratır.
 • Cildi temizlemek için daha az sabuna ihtiyaç olur. Bu özellikler daha küçük çocuklar için önemlidir. Küçük yaşlarda ciltleri sabun ve temizlik ürünlerine karşı daha hassastır. Yumuşak suyla az miktar sabun ve şampuan uzun süre kullanılır.
 • Saçlar sertlik veren minerallerden oluşan bir paltoyla örtülmediğinde daha yumuşak olur ve kolay şekillenir. Bu kolay taranmayı ve karışmamayı sağlar.


Yumuşak Suyun Diğer Faydaları
 • Muhtemelen yumuşak su kullandığınızda fark ettiğiniz ilk şey daha az temizlik malzemesi alıyor olmanızdır. Bulaşık deterjanı, şampuan, çamaşır deterjanı ve sabunu daha az kullanırsınız. Bunun sebebi yumuşak suyun çok güçlü temizleyici bir güç olmasıdır. Daha az kullanıp daha iyi sonuç alırsınız. Normal olarak 1/2 veya 2/3 daha az temizlik ürünüyle aynı hatta daha iyi sonuç alırsınız.
 • Giysileriniz uzun ömürlü ve renkleri parlak olur. Sert su mineralleri kumaşta bırakır. Bu ise onların donuk ve kirli görünmesine sebep olur. Çamaşır makinenizde daha uzun ömürlü olur.
 • Su damlalarının oluşturduğu Leke ve halkalar banyoda oluşmazlar.
 • Bardak ve tabaklarda çizgiler oluşmaz.
 • Sert suyun bıraktığı film tabakası ve sabun kalıntıları olmadığı için kirli yerler ve duvarlar daha kolay ve hızlı temizlenir.
 • Yumuşak suyla banyo yaptığınızda cildiniz daha yumuşak olur. Banyodan ve duştan cildinizde gerçek temizliği hissederek ve yenilenmiş olarak çıkarsınız. Aynı zamanda pürüzlü ve kuru cilt özelliklerini azaltır.
 • Eğer saçınızı boyuyorsanız rengi uzun süre parlaklığını korur.


Evsel kullanım için su sertliğinin 5-8 Fransız arasında olması idealdir.
5 Fransız serliğin altında olan su gerek banyoda, gerekse bulaşık yıkamada deterjanın atılamamasına, 8 Fransız sertliğinin üzerindeki kullanım suyu ise kireçlenmeye neden olmaktadır.

Genel Olarak;
0-5 Fransız serliğindeki su çok yumuşak,
5 - 10 Fransız sertliğindeki su yumuşak,
10 - 20 Fransız sertliğindeki su orta sert,
20 - 30 Fransız sertliğindeki su sert,
30 fransız sertliğin üzerindeki su çok sert olarak nitelendirilir.

Antalya ili şebeke suyu sertlik derecesi mevsimsel ve suyun alındığı kaynakla birlikte değişim göstermekte olup, ortalama 28 - 46 Fransız sertliğe sahiptir çok sert bir sudur.
Bkz.     ASAT Su Kalite Raporları


Su Yumuşatma Cihazları;
 • Su yumuşatma cihazlarının çalışma şekillerine göre zaman kontrollü ve debi kontrollü olmak üzere iki ayrı modeli mevcuttur.
 • Kabinli tip su yumuşatma cihazları ; Reçine ve tuz tankı ortak bir hazne içerisinde kompakt bir yapıda olması nedeniyle az yer kaplamakta özellikle evlerde, villalarda, buz, çay, kahve, cola makineleri, restaurantlarda, bulaşık ve çamaşır makinelerinde, barlarda ve küçük kapasiteli su tüketimi olan yerlerde tercih edilmektedir.

         Evsel Kabinli Tip Su Yumuşatma Cihazları
         Su yumuşatma cihazı seçim hesapları
Pallas Duo Tandem Evsel Su Yumuşatma Cihazı Permo Optimo Evsel Su Yumuşatma Cihazı Permo Centurion Su Yumuşatma Cihazı Keramis Su Yumuşatma Cihazları Fleck SC-5600 Su Yumuşatma Cihazı       reçine iyon değişimi


 • Daire Girişinde su sayacından sonra monte edilir
 • Montaj için mekanın cihazın boyutlarına göre uygun, 220 V elektrik ve atık su hortumunun bağlanabileceği bir drenaj hattı veya yer süzgecine ihtiyaç vardır

 •          Ürün görselleri farklılık gösterebilir.

  © permoakdeniz.com