Su  Arıtma  Sistemleri


Evsel Su Arıtma Gereklimidir?


Evsel Kullanımda Yumuşak Suyun Avantajları Nelerdir ?
Herkes temiz sağlıklı içme suyunun faydalarını bilir ancak yumuşak suyun evsel kullanımda sağlayabileceği avantajlar daha az bilinmektedir. Yumuşak suyun yaşam kalitenizdeki etkilerini şöyle özetleyebiliriz;

 • Yumuşak bir suya sahip olmak tasarruf sağlar. Daha az sabun ve temizlik malzemesi kullanılır. Bütçenizdeki tasarruf otomatik olarak gerçekleşir.
 • Su tesisatınız daha uzun ömürlü olur. Sert su tesisatta mineral kalıntılarına yol açar. Yumuşak suda ise bu kalıntılar olmaz. Su basıncı ve tazziki azalmaz. Sert su kalorifer tesisatındaki kireçlenmeye bağlı yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.
 • Su ısıtma araçları daha uzun ömürlü hale gelir. Sert suyun bıraktığı tortu ve kireç birikintilerini bırakmaz. Gün ısı ve diğer Isıtıcınızda kireç kalıntıları olmadığında en az %20 enerji tasarrufu sağlar.
 • Traş yanmalarını azaltır. Yumuşak su traş bıçağının daha kolay hareket etmesini sağlar. Traş bıçağınızın da ömrünü uzatır.
 • Su kullanan tüm cihazların ömrü uzar. Kahve, çay makinesından, nemlendirici buhar makinesine, tüm araçların ömrü uzar.
 • Yumuşak suyla yapılan yemekler daha lezzetli olur. Sertlik mineralleri yemeklerde istenmeyen bir tat verir. Sert su ile yapılan buz buğulu bir görünümde olur.
 • Ciltlerinde sabun kalıntıları kalmaz. Cildin doğal yağı minerallerle kaplanmadığı için ciltleri daha yumuşak ve sağlıklı olur. Sert sularda sabun çökeleği banyo veya duş sonrasında insan derisine yapışır. Deri gözeneklerini tıkar ve saç tellerini kaplayarak sertleştirir. Deriye yapışan bu kütle, bakteri üremesi içinde elverişli bir ortam yaratır.
 • Cildi temizlemek için daha az sabuna ihtiyaç olur. Bu özellikler daha küçük çocuklar için önemlidir. Küçük yaşlarda ciltleri sabun ve temizlik ürünlerine karşı daha hassastır. Yumuşak suyla az miktar sabun ve şampuan uzun süre kullanılır.
 • Saçlar sertlik veren minerallerden oluşan bir paltoyla örtülmediğinde daha yumuşak olur ve kolay şekillenir. Bu kolay taranmayı ve karışmamayı sağlar.
Evsel Kullanımda Yumuşak Suyun Başka Ne Faydaları Vardır ?
 • Muhtemelen yumuşak su kullandığınızda fark ettiğiniz ilk şey daha az temizlik malzemesi alıyor olmanızdır. Bulaşık deterjanı, şampuan, çamaşır deterjanı ve sabunu daha az kullanırsınız. Bunun sebebi yumuşak suyun çok güçlü temizleyici bir güç olmasıdır. Daha az kullanıp daha iyi sonuç alırsınız. Daha az temizlik ürünüyle, daha iyi sonuç alırsınız.
 • Elbiseleriniz uzun ömürlü ve parlak olur. Sert su mineralleri kumaşta bırakır. Bu ise onların donuk ve kirli görünmesine sebep olup, çamaşırları sertleştirir. Çamaşır makinenizde daha uzun ömürlü olur.
 • Banyo ve lavobanızda kireç lekeleri oluşmaz.
 • Bardak ve tabaklarda çizgiler ve kireçten kaynaklanan lekeler oluşmaz.
 • Sert suyun bıraktığı film tabakası ve sabun kalıntıları olmadığı için kirli yerler ve duvarlar daha kolay ve hızlı temizlenir.
 • Yumuşak suyla banyo yaptığınızda cildiniz daha yumuşak olur. Banyodan ve duştan cildinizde gerçek temizliği hissederek ve yenilenmiş olarak çıkarsınız. Aynı zamanda pürüzlü ve kuru cilt özelliklerini azaltır.
 • Eğer saçınızı boyuyorsanız rengi uzun süre parlaklığını korur.
Yumuşak Su İle Yıkanırken Deri Üzerindeki Kayganlığa Ne Sebep Olur ?
Sert su normal olarak konutlarda en çok rastlanan problemdir. Sert su; 10 Fr üzerinde sertlik minerali bulunduran sulardır. En yaygın sertlik mineralleri kalsiyum, manganez ve magnezyumdur.

Yumuşatılmış Suyun Zararı varmıdır ?
Su yumuşatma cihazlarıyla yumuşatılmış suyun Sodyum (Na) oranı yüksektir. Bu suların Normal sağlıklı insanlarda içme suyu olarak kullanımının hiçbir sakıncası yokken,
tıbbi olarak takip edilen ve kullanımında sakınca görülen sodyum diyetli hastalarda dikkat edilmesi gereklidir. Cünkü yumuşatma sistemlerinde özellikle 30 Fransız ve daha sert suların yumuşatılması esnasında kullanım suyuna fazla miktarda Sodyum iyonu verilmektedir.

Kaynamış Su Arınmışmıdır ?
Hayır, kaynamış su yalnızca bakterileri yok eder. Nitrat gibi çoğu kirletici madde kaynatılarak sudan ayrılamaz. Bazı durumlarda kaynatma işlemi suyu azalttığı için kirletici maddelerin konsantrasyonunu arttıracağından istenmeyen sonuçlar daha net gözlemlenir.

Suyumu Nasıl Test Edebilirim ?
Suyunuzun sertliğini ve özelliklerini test etmek özel analiz yöntemleri gereklidir. Sertlik gibi parametrelerde basit bir kit ile yapılabilirken detaylı analizler için laboratuar analizleri gereklidir.
Suyunuzun ücretsiz sertlik analizini yaptırmak için firmamızı arayabilirsiniz.

Klor Sağlığa Zararlı mıdır ?
Klor hastalık yapıcı bakterileri yok etmek için suya konan bir dezenfektandır. 80 yıldır klorün su ile bulaşan hastalıkları azalttığı kanıtlanmıştır. Ancak bazı bilim adamları klorün sudaki diğer kirletici maddeler ve organik maddelerle birleşerek kloroform gibi tepki verdiğini düşünmektedirler. Dezenfeksiyon yan ürünü denen bu içerik kanser gibi başka sağlık problemlerine yol açmaktadır.
Sudaki klor seviyesi rahatsız edici tat ve kokuya neden olabilir. Sudaki klor ve klor kokusunun alınması için      aktif karbon filtreleri kullanılmaktadır.

Suyum temiz ve tadı iyi, suyum hakkında rahat olabilir miyim ?
Suyun kokusu, görünüşü ve tadı onun kalitesini göstermez. Sudaki çok sayıda problem hissedilmez ve görülmez olabilir. Emin olmanın tek yolu onu test etmektir. Antalya şehir şebeke suyu kullanıyorsanız bağlı olduğunuz kaynağın      su analiz değerlerini temin edebilirsiniz. Ancak suyun taşınması ve depolanmasından kaynaklanan problemler göz önüne alındığında suyun son kullanım noktasından alınan örneklerle test edilmesi en güvenilir yoldur.

Sert Su Nasıl Derecelendirilir?
0-5 Fransız serliğindeki su çok yumuşak,
5 - 10 Fransız sertliğindeki su yumuşak,
10 - 20 Fransız sertliğindeki su orta sert,
20 - 30 Fransız sertliğindeki su sert,
30 fransız sertliğin üzerindeki su çok sert olarak nitelendirilir.

Suyu İçme Suyu Olarak Kullanmayacağız, Yine de Suyun Arıtılması Gerekiyor mu ?
Musluklardan akan su, belki doğrudan içilmeyebilir, ancak dolaylı yollardan insan vücuduna girebilmektedir. Sebze, meyve yıkama, diş fırçalama ve vücut temizliğinde kullanılan suyun hijyenik olması oldukça önemlidir. Bunun dışında bina tesisatının ve evlerdeki cihazların korunması için suyun arıtılması gereklidir.

Her Türlü Su Arıtılarak İçilebilir Hale Gelebilir mi ?
Evet, ancak farklı tipte sulara farklı arıtma üniteleri gerekecektir. Sadece musluk suyu, şebeke suyu değil eğer istenirse, deniz suyu ve atıksular bile içme suyu haline getirilebilir. Ancak, yatırım maliyetleri ve kullanılacak cihaz tipleri değişecektir.


Ters Ozmoz Nedir ?
Ters ozmos, suyun içindeki istenmeyen tüm mineralleri sudan ayıran ve saf su ve içme suyu teminine yönelik olarak kullanılan membran filtrasyon prosesinin adıdır. Bu sistemler çapraz akışlı olarak çalışırlar. Bilinen anlamda filtrasyon prosesi değildir. Çünkü membran üzerinde suyun geçişine izin veren gözenekler son derece ufaktır. (Yaklaşık 1 mm’nin 2.000.000’da biri delik çapı). Böyle ufak bir gözenekten sadece su molekülleri ve bazı çok ufak inorganik moleküller geçebilmektedir. Diğer moleküller ise konsantre su fazında sistemden dışarı atılır.

Ters Ozmoz Sistemleri Nasıl İçme Suyu Üretir ?
Ters ozmos üniteleri genelde ön filtrasyon aşamaları sonrasında kullanılır. Su önce partikül filtreden geçirilir. Partikül filtrasyon, suyun içinde bulunan 5 mikrondan daha büyük olan tüm partikülleri tutar. (1 mikron = 0.001 mm) Partikül filtrasyon Membranların tıkanmasını engellemek amacı ile kullanılır. Partikül filtrasyondan sonra su aktif karbon filtreden geçirilir. Aktif karbon filtre ile sudaki istenmeyen koku, tat ve klor tutulur. Su Aktif karbon filtreden geçirildikten sonra tekrar 1 mikron filtrasyondan geçirilir. Burada daha ince taneciklerin tutulması sağlanır. Bu ünitelerden geçen su ters ozmos membrana verilmeye hazırdır. Ters ozmos membranı suyun çözünmüş iyonlarını tutar. Suyun içindeki bu iyonlar arasında, ağır metaller, sodyum, kurşun, arsenik, nitrat, asbest ve diğer bir çok zararlı iyonlar bulunur. Su ters ozmos membrandan çıktıktan sonra ikinci bir tat düzenleyici olan post aktif karbon filtreden geçirilir. Ters ozmos üniteden çıkan su son derece güvenilir içme suyudur.

Ters Ozmoz Sistemleri ile Evimdeki Tüm Suyu Arıtabilir miyim ?
Teknik olarak mümkündür, ancak ters ozmoz çok yavaş bir prosestir. Ev tipi içme suyu sistemlerinin çoğu, 150 Lt/gün kadar su verir. Çok büyük bir sistem ancak tüm evin genel su ihtiyacını karşılayabilir. Sistemin kompleksliği ve pahalılığı bu tip ticari kullanımları sınırlamaktadır. Ayrıca, evsel kullanım için (temizlik, çamaşır, bulaşık vb.) bu kadar yüksek kalitede su gerekli değildir.

Ters Ozmoz İçme Suyu Sistemlerinin Bakıma İhtiyacı Var mıdır ?
Sistem içindeki filtrelerin belli bir ömrü vardır ve periyodik olarak değiştirilmelidirler. Filtrelerin değişim sıklığı, ham su kalitesi ve arıtılan su miktarına göre değişebilir. Genellikle bu filtrelerin yılda bir değiştirilmesi yeterli olmaktadır. Ters ozmos membranı ise düzenli bakım ile 2-3 sene kullanılabilmektedir. Membran değişim zamanının gelip gelmediği konusunda uzmana danışılması gereklidir.

Ters Ozmoz Sistemde Tutulan Minerallere İnsan Vücudunu İhtiyacı Yok mudur ?
İnsan vücudunun bazı minerallere ve vitaminlere olan ihtiyacı doğrudur. Ancak, bu minerallerin istenen seviyede alınması için en doğru yol iyi ayarlanmış bir diyettir. Söz konusu faydalı mineraller suda o kadar az miktarlarda mevcuttur ki, bir insanın günlük mineral ihtiyacını ne kadar çok su içerse içsin karşılayabilmesi zaten mümkün değildir.


© permoakdeniz.com